• Akcja Unicef "Wszystkie

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że pomaganie może być przyjemne?

Celem projektu jest:

• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
            • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
            • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.
            • W ramach akcji dzieci  będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, określą jej kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w „akcie urodzenia”. Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanych w szkole imprez, spotkań, festiwali etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Angoli. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia.

W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy wzięło udział w projekcie UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”.W akcji tej wzięli udział: dzieci, rodzice, babcie, ciocie i ich znajomi oraz nauczyciele.
            Zaczęliśmy od informacji, co jest celem projektu, na czym polega jego idea i dla kogo będzie przeznaczona kwota zebranych funduszy ze sprzedaży „szmacianych laleczek”. W celu przybliżenia informacji o dzieciach  żyjących w – Angolii, przygotowaliśmy różne wiadomości o ich  zwyczajach, kulturze i codziennych problemach. Następnie dzieci wraz z rodzicami, chętni do wykonania „szmacianej laleczki” otrzymali szablony i zaczęło się wielkie szycie. Laleczki „przychodziły na świat”,  w dobrym miarowym tempie.

Każda otrzymała swój paszport zawierający krótki jej opis (imię, wiek, kraj z którego pochodzi, zainteresowania). Postanowiliśmy przed ich „adopcją” zorganizować wystawę.  Ich pokaz połączyliśmy z kiermaszem Bożonarodzeniowym.Przez kilka dni wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających.  Szmaciane laleczki szybko zostały „adoptowane” i w rezultacie zebraliśmy 600 złotych.
            Cieszymy się wspólnie, że chociaż w ten symboliczny sposób mogliśmy przyczynić się do poprawy życia dzieci, mieszkających w Angolii.Wierzymy, że szczepionki zakupione z zebranych funduszy w znacznym stopniu poprawią ich sytuację zdrowotną. Serdecznie dziekujemy Rodzicom za zaangażowanie i czas poświęcony wykonaniu laleczek.
            Życzymy im, oraz ich najbliższym przede wszystkim zdrowia, możliwości życia w szczęściu i spełnianiu swoich marzeń.